جرم گیری دندان
بر اساس اعلام مرکز تحقیقات دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، 20 تا 40 درصد جرم دندانها را میکروب ها تشکیل میدهند که بافت نگهدارنده حیاتی لثه را تخریب كرده و باعث سست شدن پایه های دندان و لق شدن آنها میشود.معمولاً افراد هر تغییر رنگی که در دندان ها ایجاد میشود را جرم می نامند و برای رفع آن دندان های خود را جرم گیری میکنند در حالی که یكسری از تغییر رنگها بر روی دندان در واقع پوسیدگیهایی هستند كه معمولاً به صورت سیاه رنگ مشاهده شده و در مراحل پیشرفته به صورت حفره درمی آیند و در نهایت موجب پوسیدگی دندان میشوند.یكسری از تغییر رنگها در ساختمان خود دندان وجود دارند و معمولاً این تغییر رنگها دائمی بوده و با جرم گیری از بین نمیرود و با تراش آن معمولاً باز هم لكه ها وجود دارد و این تغییر رنگها یا ناشی از مصرف دارو در زمان رشد جوانه دندان بوده و یا ناشی از نقص تكاملی دندانها و كمبود املاح مختلف در زمان تشكیل دندان و یا ناشی از افزایش فلوراید آب مصرفی و ... است.نوع سوم تغییر رنگها ناشی از موادی است كه به طور معمول مصرف میكنیم و رسوباتی كه بر روی دندان تشكیل میشود. این رسوبات یا به صورت رنگدانه و یا به صورت جرم هستند كه لثه را تخریب كرده و در نهایت باعث لق شدن دندانها میشود بدون اینكه خود دندان مشكلی داشته باشد. این جرمها به خوبی با جرم گیری از بین میروند.

بر اساس اعلام محققان مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بزاق ما به طور معمول دارای املاح زیادی است كه قدرت رسوب كردن را دارند. این املاح معمولاً در جاهایی كه با غذا و مسواك كمتر در تماس است رسوب میكنند. رسوب این املاح همراه است با ایجاد بستر مناسب برای جایگزینی میكروب هایی كه به طور طبیعی در دهان وجود دارد و رشد و تكثیر آن. اضافه شدن پروتئین های موجود در غذا و بزاق و همچنین لاشه سلولهای مرده بافتهای مختلف دهان در مجموع باعث افزایش حجم این رسوبات شده وبه مرور جرم تشكیل میشود که قابل مشاهده است.آن چه كه مهم است این است كه ما معمولاً مقدار كمی از جرم تشكیل شده را میتوانیم مشاهده كنیم و قسمت عمده این جرم با تخریب لثه در زیر لثه تخریب شده جایگزین و از دید مستقیم ما پنهان می ماند. مسئله مهمتر اینكه این جرمهای تشكیل شده پر از میكروبهای مختلف است و با مسكواك زدن هم تمیز نمیشود. این میكروبها بین 20 تا 40 درصد جرم را تشكیل میدهد و افت چسبنده لثه را كه محكم به دندان چسبیده و بافت نگهدارنده حیاتی لثه را تخریب كرده باعث سست شدن پایه های دندان می شود كه با جرم گیری و تمیز كردن این جرم های تشكیل شده بر روی دندان میتوان از روند تخریب لثه جلوگیری كرد.جرمهای تشكیل شده بر روی دندانها به مرور باعث آزردگی لثه شده این امر چون به مرور اتفاق میافتد و بیمار متوجه عقب نشینی لثه نمیشود و لثهای كه عقب نشینی كرده با جرمگیری جایگزین میشود و فضای خالی كه بین دندانها در اثر عقب نشینی لثه هم كه ایجاد میشود از دید بیمار پنهان میماند. هنگامی كه بیمار برای جرم گیری مراجعه میكند لثه تحلیل رفته در معرض دید بیمار قرار میگیرد و بیمار احساس میكند كه جرم گیری باعث از بین رفتن لثه شده است در حالی كه قبلاً این اتفاق صورت گرفته بود اما از دید بیمار پنهان بود.

موضوع دیگری كه باید مورد توجه قرار گیرد این است كه موقع جرم گیری در هر صورت خونریزی اتفاق میافتد این امری طبیعی است ولی بیمار آن را دلیل صدمه دیدن لثه هایش میداند و فكر میكند همین خونریزی ها به علت كنده شدن لثه ها از روی دندان است.هم چنین هنگامی كه جرم به ضخامت كافی روی دندان مینشیند مانع رسیدن سرما و گرما به دندان میشود چون به طور طبیعی دندانهای ما در معرض سرما و گرمای متعادلی در محیط دهان واقع است اما با وجود این جرم ها، دندان به مرور حساسیت خود را از دست داده و هنگامی كه با جرم گیری، جرمهای دندان را پاك میكنیم ناگهان دندان در معرض سرما و گرما قرار میگیرد و بیمار تفسیر غلط خود را تكمیل میكند كه چون دندانم تراشیده شده به آب سرد و گرم هم حساس شده و جرم گیری باعث تخریب دندان و لثه ها شده است.بنابراین دندانپزشکان توصیه میكنند مراجعه منظم و سالی یکبار برای جرم گیری ضروری است و نکته مهم این است که با دقت در نحوه مسواک زدن، تشکیل جرم به حداقل خواهد رسید. هم چنین حساس شدن دندانها بعد از جرمگیری به مرور رفع میشود.لازم است، بعد از جرمگیری حتماً از دهان شویه مناسب استفاده شود تا باعث بهبود زخم های به جا مانده از جرم شود. استفاده مداوم از دهانشویه ها زیاد توصیه نمیشود و یك هفته بعد از جرمگیری میتوان استفاده از دهان شویه را قطع کرد.